Zbyňousovy stránky
Home > Botanika > Rostliny 2012 > Hrnčárky, Korytná a Búrová

Hrnčárky, Korytná a Búrová


Po včerejším výletu na Slovensko a informaci, že na Búrové toříče kvetou, jsme se s kolegou vypravili do Bílých Karpat. První zastávkou byly Hrnčárky, kde toříč Holubyho roste. Předpokládali jsme, že na prameništi by několik jedinců mohlo po suchem podzimu a tuhé zimě vykvést.


Na lokalitě jsme příliš nepochodili. Ikdyž letos tam prý toříče kvetly, my je nenašli. Útěchou však byly nádherné rostliny prstnatců pletních. Další lokalita byla suchá stráň poblíž. Zde kolega našel před časem nějaké orchidejovité. I já mohu potvrdit výskyt pětiprstek, vstavačů mužských, hořců křížatých a dokonce vstavačů bledých, i s odkvetlými stvoly.


Cestou zpět u okraje pole dokvétaly tisíce oranžových hlaváčků letních.Další zastávka byla Búrová, kde jsme včera dostali echo, že tak toříče kvetou. Po docela delší době jsme nakonec slavili úspěch. Našli jsme 3 kvetoucí toříče. Při odchodu jsme potkali floristickou výpravu pod vedením Petra Batouška i Zdeňka Kežlínka, s jejichž pomocí se počet nalezených rostlin vyšplhal na 6.   
Cestou jsme se stavili na blízké louce, kde jsme našli majestátní hlavinky horské. Z dalších orchidejí a rostlin mohu jmenovat vstavač mužský, pětiprstku žežulník, kosatec trávolistý, vemeník dvoulistý, hořec křížatý nebo již zmíněný hlaváček letní.Zde se můžete podívat na všechny fotky ve Fotogalerii.