Zbyňousovy stránky
Home > Botanika > Rostliny 2012 > Malhotky, Lísky, Velký Kosíř a Svinec

Malhotky, Lísky, Velký Kosíř a SvinecTento pátek jsem se s kolegou vydal na další orchidejářskou exkurzi. Počasí moc nepřálo, bylo pod mrakem a předpověď hlásila déšť.První návštěva směřovala na chráněné území Malhotky. Zde jsme se těšili na rozkvétající vstavač nachové. Ty jsme hledali docela dlouho, na lokalitě jsme našli pouze tři kusy. Poté jsme zjistili, že na lokalitě kvetl letos pouze jeden kus, a ty rostliny jsou Orchis x hybrida, což je kříženec mezi vstavačem nachovým a vojenským, který zde kvetl i letos. Letošní rok a hlavně zima orchidejím nepřeje.
 


Další zastávka byly nedaleké Lísky, kde se vyskytuje cela řada orchidejí, včetně naší nejbohatší populace vstavače trojzubého. I zde byla vidět špatná zima, rozkvétalo jen několik kousků.Střevíčník pantoflíček zde teprve také rozkvétal.
 


Předposlední zastávkou orchidejařského výletu byl Velký Kosíř. Přes Malý Kosíř jsme se vydali (bohužel zkratkou přes rozbahněné pole) směrem k Velkému Kosíři. Poblíž se nalézá malá populace lýkovce vonného.Poslední zastávkou byl mně známý Svinec, který jsem letos navštívil několikrát. Cílem cesty byl kříženec mezi vstavačem bledým a vstavačem mužským. Bouřka a déšť se honili kolem, kolem se objevilo velice nádherné panorama.Bohužel rostliny, které jsem měl vytypované od minula zakrněly a nevykvetly, se zapadajícím sluncem jsem vyfotil bohatou populaci vstavače mužského. Kolegové tam však letos křížence našli, proto se budu těšit příští rok.


Zde se můžete podívat na všechny fotky ve Fotogalerii.