Zbyňousovy stránky
Home > Botanika > Rostliny 2012 > Šumava

ŠumavaTak tentokrát jsme s kolegy vyrazili na Šumavu. Je totiž velké množství orchidejí, které rostou jenom tam.První lokalita je Záhvozdí. Zde potkáváme několik rostlin prstnatce Traunsteinerova.

Máme štěstí i na jeho vzácného křížence prstnatcem Fuchsovým - světlý prstnatec šumavský. Mimo to stojí za připomenutí rosnatka okrouholistá a všivec lesní.
 
Druhá zastávka je Hajnice, kde nacházíme nenápadnou měkčilku jednolistou, letos v počtu 46 kvetoucích rostlin. 

Velice bohatá je populace prstnatce Fuchsova, variabilita květů je velice velká.
 


Na louce se vyskytují vemeníky dvoulisté, uprostřed louky kvetl i hybrid - vemeník zvrhlý.
 


Další zastávka byla Kvilda, kde jsme prohledali jednu lokalitu prstnatce májového rašelinného. Ten zde má několik mikrolokalit, roste tu i s prstnatcem Fuchsovým a podle některých znaků i s prstnatcem plamatým.S prstnatcem Fuchsovým vzniká kříženec - prstnatec Braunův s latinským označením  Dactylorhiza ×braunii nothosubsp. lilacina.
 
Na Kvildě roste i rosnatka okrouholistá, místy tvoří bohaté porosty. Dále jsme se zastavili na Filipově Huti, kde jsme zkontrolovali populaci běloprstky bělavé. Bohužel květy zasychaly, snad příští rok bude pro orchideje příznivější.

Další lokalita Na Volešku je velmi problematická, na lokalitě se vyskytuje prstnatec Fuchsův, Traunsteinerův, plamatý i májový. Vzniká nepřeberné množství kříženců, velice problematicky se tyto rostliny určují.

Cestou zpět se zastavujeme na Kladrubské hoře, kde existuje tisícová populace kruštíku tmavočerveného.  Má zde růst i kapradina kyvor lékařský, ten se nám nepodařilo najít.
Zde se můžete podívat na všechny fotky ve Fotogalerii.