Zbyňousovy stránky
Home > Botanika > Rostliny 2012 > Kopáč, Stúpava, Lozorno, Abrod a Zahrady pod Hájem

Kopáč, Stúpava, Lozorno, Abrod a Zahrady pod HájemTak opět jsme s kolegy vyjeli za hranice, opět na Slovensko. Na pořadu dne byly orchideje, které u nás nerostou.Jednalo se o především o vstavač štěničný, u nás vyhynulý druh. Zima se zde na jihu u Kopáčského ostrova negativně podepsala na počtu kusů i na velikosti květů. Přesto pár kousku bylo fotitelných.Len rakouský zde kvetl blankytně modrými květy.Další zastávkou byla Stúpava, zde jsem byl těžce zklamán. Nepodařilo se nám najít toříč čmelákovitý, jazýčky byly ožehle mrazem a vypadalo to, že letos nepokvetou. Za vyfocení stál za to kosatec mnohobarevný.
 


S lehkou depresí jsme sjeli na Lozorno, kde se měly vyskytovat mokřadní orchideje.Hned na začátku nás přivítal dokvétající kosatec sibiřský.Tady se na nás usmálo štěstí. Kolem kanálu jsme našli jak prstnatec pletní pravý, tak i několik prstnatců pletních krvavých. Rozdíl, jak můžete vidět na obrázku je ve zbarvení listů.Další mokřadní lokalitou byl Abrod, zde nás opět čekalo zklamání. Z 12 druhů orchidejí zde dokvétal prstnatec májový.
Cestou do republiky jsme se stavili na Zahrady pod Hájem, kde jsme také neúspěšně hledali toříč Holubyho. (několik rostlin zde ale kolegové našli). Potkali jsme ale člena stráže přírody, který toříče viděl na Búrové. Z orchidejí nás uchvátily hlavinky horské a nenápadné bradáčky vejčité.


Zde se můžete podívat na všechny fotky ve Fotogalerii.