Zbyňousovy stránky
Home > Botanika > Rostliny 2013 > Jesličky, Nosperk, Zázmoníky, Padochov

Jesličky, Nosperk, Zázmoníky, PadochovDnes jme s kolegou vyrazili na jih Moravy, projít klasickou cestu Jesličky-Nosperk-Zázmoníky. Jaro již pokročilo, proto jsme se těšili na začínající letní druhy rostlin. Podmínky byly jak je známe, teplota dosahovala ve stínu přes 30°C.Vedle velkého počtu třemdavy bílé - Dictamnus albus, která v horkém počasí silně voní a její páry mohou se styku s pokožkou vyvolat alergii, jsme našli u pole vzácný plevel - hlaváček letní Adonis aestivalis.
 
Velmi nás překvapily kvetoucí rostliny vstavače osmahlého pravého - Neottinea ustulata ssp. ustulata, který by měl být už touhle dobou za zenitem a tady bohatě kvetl. Byla nalezena i rostlina se srůstem 3 okvětních lístků - petalpelorií.
 
Další rostliny, které jsme našli byl vstavač vojenský, z dalších druhů, hnědenec zvrhlý ani včelník rakouský jsme nenalezli.

Cestou zpět jsme se stavili na lokalitě u Padochova, kde měla být bohatá populace vstavače nachového. Nakonec jsme našli asi 10 rostlin, podlé místní domorodé obyvatelky tak málo rostlin nepamatuje. Nakonec jsme našli i další nezelenou orchidej - hlístník hnízdák.
 Zde se můžete podívat na všechny fotky ve Fotogalerii.