Zbyňousovy stránky
Home > Botanika > Rostliny 2013 > Dunajsko-Moravské orchideje - Löbau, Stupava, Abrod

Dunajsko-Moravské orchideje - Löbau, Stupava, AbrodV dnešní sváteční jsme se vydali se dvěma kolegy na lokalitu Löbau poblíž Vídně. Důvodem návštěvy měla být bohata populace toříče pavoukonosného Ophrys sphegodes.
 


Na lokalitě to opravdu vypadalo nádherně, toříče kvetly opravdu všude, stovky a tisíce kusů.Některé z nic se velmi podobaly poddruhu O. s. ssp. tommasinii, se zeleným okrajem.Další orchidejí byl velmi hojný vstavač kukačka - Anacamptis morio, v populacích o stovkách kusů kvetl i v růžové a bílé formě.

Dalšími rozkvétajícími druhy orchidejí byl vstavač vojenský - Orchis militaris a vstavač osmahlý - Neottinea ustulata.

Po zhodnocení času a po nalezení 3 lokalit toříčů jsme se rozhodli, že změníme lokalitu a stát a že se stavíme na jarní aspekt Stupavy. Ačkoliv jsme nedoufali, že už najdeme rozkvetlé toříče čmelákovité, kolegovi se zadařilo a - Ophrys holoserica ssp. holoserica byl nalezen. Cestou zpět jsme našli skupinku asi deseti rostlin, kterých jsme si před tím vůbec nevšimli, jako by za tu půlhodinu vykvetly. Z dalších rostlin stojí za to bohatá skupinka vstavače vojenského.

Odpoledne se měnilo k večeru a my se cestou do Brna zastavila na Abrodu. Zde bylo jaro v plném proudu, vstavače kukačky již odkvétaly a rozkvétaly prstnatce májové - Dactylorhiza majalis.Tento výlet určitě stál za to, množství druhů se blížil naší expedici na ostrov Vis, akorát jsme to stihli za jeden den.


Zde se můžete podívat na všechny fotky ve Fotogalerii.