Zbyňousovy stránky
Home > Botanika > Rostliny 2009 > Orava, Roháče a Nízké Tatry

Orava, Roháče a Nízké Tatry   Minulý víkend jsme se Najdri a několika dalšími lidmi vydali poznávat krásy Slovenska, především okolí Oravy, Roháčů a Nízkých Tater. Jedná se o území botanicky velice zajímavé, proto udělám krátký report.

  Nejdříve jsme se ubytovali nedaleko Oravy. V chvilce klidu jsem se vydal k blízkému potoku i s mým foťákem. Hned mě zaujala tolije bahenní, která je v ČR silně ohrožená a kousek dál hořeček brvitý, který zde dokvétal. Po krátké procházce, kde kvetla pomněnka a blatouch, rostliny které dokazovaly, že rostou ve výšce 900 m.n.m.

   Jeden z dalších výletů byl na Roháčská plesa. Mimo hořečku brvitého zde byl i statný hořec tolitovitý a hořeček fatranský, který zde dokvétal. Na stráních byl odkvetlý hořec tečkovaný, v rozsedlinách rostly netřesky a kapraďorosty zastupovala plavůň pučivá a vranovec jedlový.

   Poslední den jsme se vydali kolem Dämanovských jeskyní. Zde byly odkvetlé různé druhy orchidejí: kruštík širolistý, vemeník dvoulistý, pětiprstka žežulník a velice mě překvapil smrkovník plazivý, který je u nás velice vzácný. Na zpáteční cestě stála za zmínku hmyzožravá tučnice obecná, která zde pokrývala mokvavé vápencové skály. 


Zde se můžete podívat na všechny fotky ve Fotogalerii.