Zbyňousovy stránky
Home > Botanika > Rostliny 2014 > Gálovské lúky, Huslenky a Losový

Gálovské lúky, Huslenky a LosovýDnešek jsem měl opět volný, proto jsem vyrazil na dlouho plánovanou lokalitu do Beskyd - na Gálovské lúky.Jedná se o louku, která je nyní na jaře plná prstnatce bezového Dactylorhiza sambucina, opět v mnoha barevných formách.

Na louce v místním mokřádku je bohata lokalita dalšího z prstnatců - prstnatce májového Dactyorhiza majalis. Rostliny měly zatím pouze pupeny, v populaci se nalezly dvě rostliny, které jsou pravděpodobně kříženci s prstnatcem bezovým - prstnatec Ruppertův Dactylorhiza x ruppertii. Tento kříženec je rozpoznatelný dobou kvetení, flekatými listy, které tvarem spíše připomínají listy prstnatce bezového.

Na Gálovských lúkach jsem potkal kolegy, se kterými jsem navštívil opět Huslenky, kde jsou bohaté populace vstavače mužského a prstnatce bezového.
 
Poslední zastávka byla Losový kousek od Huslenek.Zde rozkvétal mimo již zmiňovaného vstavače mužského další vstavač vojenský Orchis militaris, zatím jich kvetlo kolem 10.
 


Kolem 10 zde kvetl další velmi vzácný vstavač trojzubý Neottinea tridentata, který zde byl nalezen pouze před několika lety.
 Zde se můžete podívat na všechny fotky ve Fotogalerii.