Zbyňousovy stránky
Home > Botanika > Rostliny 2008 > Po stopách orchidejí potokem Olešná

Po stopách orchidejí potokem OlešnáTento pátek jsem byl vyslán do obchodu koupit houskový knedl, i rozhodl jsem se podívat na blízkou lokalitu vstavače mužského Pod Čupkem, kde je jeho docela bohatá lokalita. Lokalita byla posečená, docela zdevastovaná, ale několik jedinců již kvetlo. Po mém návratu jsem se sbalil, vzal foťák a vypravil se podívat na mé dávné lokality této orchideje - Plankův les a Olešná, které jsou popsány v mé SOČ.

Když jsem dorazil do Plankova lesa, bylo zřejmé, že lokalita je v docela dobrém stavu. Hned na začátku mě uvítaly bradáčky vejčité, které již kvetly. Když jsem došel k místu, kde jsem před 16ti lety uviděl svou prvou orchidej, hořce jsem zaplakal. Na místě jsem nenašel žádnou kvetoucí rostlinu vstavače mužského. Po důkladnějším prozkoumání jsem napočítal 5 ks nekvetoucí rostlin, u nory jedna urvaná nějakým hlodavcem.

I vydal jsem se dál směrem proti proudu Olešné. V lesích květnatých bučin začínaly kvést kokoříky, vraní oka a kolem toků byla zde hojná kyčelnice cibulkatá i devítilistá. Občas dokvétala i měsíčnice vytrvalá. Dobrým indikátorem byly lány česneku medvědího, občas se zde vyskytovala i čemeřice černá.

Na lokalitě Olešná jsem po dlouhém hledání našel jediný kvetoucí kus vstavače. Bylo vidět, že charakter louky se změnil, pravděpodobně hnojením. Po cestě zpátky jsem ještě vyfotil porosty barvínku, který zrovna kvetl. Místní honák mě upozornil na vstup na jeho pozemek, na nebezpečí ze strany místního býka a vysvětlil mi, že krávy můžeme rozdělit na krávu normální (spřízněnou s Milkou) a na krávu divokou (ta jeho). Čímž mě vyvedl z pozemku, ukázal směr na Metylovice a tím zabránil kolizi s býkem divokým, za což mu chci tímto poděkovat.

Druhý den, kdy mě nečekala již relaxační chvilka, ale boj s kůrovcem (lépe řečeno odklízení ztrát po prohrané bitvě) jsem v blízkém mlází našel 4 statné vstavače mužské. Tím jsem si docela spravil náladu a ukončil tuto orchidejovou výpravu. (Pokračování příště...)


Zde se můžete podívat na všechny fotky ve Fotogalerii.