Zbyňousovy stránky
Home > Botanika > Rostliny 2008 > NPR Strabišov-Ouhelná a NPR Kamenec

NPR Strabišov-Ouhelná a NPR KamenecTento pátek jsme se s Raďasem vydali na jednu z nejznámějších orchidejí v republice - NPR Strabišov-Ouhelná, která se vyskytuje v blízkosti vesnice Lísky u Kroměříže a zmiňuje se o ní Procházka s Velískem v bibli Orchideje naší přírody.Při příjezdu do obce Lísky jsme se vydali na luční část lokality. Hned jsme spatřili nám dobře známý vstavač vojenský. Hned vedle jsme našli vstavač trojzubý, který se zde vyskytuje na jednom ze tří míst v republice Rovněž se zde vyskytoval hybrid - vstavač zvrhlý (O. militaris x tridentata). A pak jsme uviděli naši nejkrásnější orchidej - střevíčník pantoflíček. Rostlina je to velice dekorativní, nalézt šla podle udupané trávy kolem, jak si ji lidé fotí. Potkali jsme cestou studenta Olomoucké univerzity, který zde prováděl průzkum výskytu tohoto druhu v lokalitě. Bylo nám sděleno, že v lokalitě se vyskytuje cca 150 rostlin, v republice je 58 nalezišť.
Při dále jsme z orchidejí našli na louce bradáček vejčitý a okrotici bílou. Při průzkumu lesní části jsme se setkali s rulíkem zlomocným a konvalinkou vonnou. V jedné houštině rostl vzácný vstavač nachový, který jsme dosud nikde růst neviděli. Přes les jsme se vrátili (třešňovým sadem plným vstavače vojenského) zpět k autu a pokračovali na naši druhou zastávku.
Druhým nalezištěm byl NPR Kamenec, kde jsme hledali další orchidej, která stále uniká našim fotoaparátům - vstavač kukačka.Bohužel se nám nepodařilo tuto orchidej nalézt nepodařilo, vyfotil jsem pěkné koberce kozince dánského a keře jalovce obecného.


Zde se můžete podívat na všechny fotky ve Fotogalerii.