Zbyňous Homepage
Zbyňous Homepage > Masožravé rostliny > Kříženec P. ehlersiae x laueana

Kříženec P. ehlersiae x laueana

Se šlechtěním mexických tučnic jsem se setkal na jednom z jarních workshopů u Mirka Srby v Mokré-Horákově u Brna, kde byla praktická ukázka, jak na to správně jít. Hned jsem si vytvořil svůj první kříženec P. rotundiflora x moranensis, který zdárně vyklíčil a daří se mu zatím dobře. Další kříženec, který zde uvádím, vznikl minulý rok. Zmínil jsem se Mirkovi Srbovi, že mi pokvete P. laueana, a hned ho napadlo, že jemu kvete P. ehlersiae. Slovo dalo slovo, v jeden dubnový podvečer jely laueany z Brna k P. ehlersiae na návštěvu do Horákova. Akce byla úspěšná, a v květnu se vysévala semínka na agar. Výsledkem tohoto výsevu byly v září čtyři květináče plné tučnic.

Růžice tučnic vypadají napůl jako oba rodiče, některé rostliny jsou blíže k jednomu či druhému z rodičů, zimní růžice vypadají spíše jako P. laueana. Takže uvidíme, co květy.

K mé radosti se teď v předjaří dvě rostliny rozhodly vykvést, což 10 měsíců po
opylení je docela úspěch. Již poupata naznačovala, že by květy těchto rostlin mohly být zajímavé, barva poupat byla mnohem tmavší než třeba P. moranensis. A jak to dopadlo, posuďte sami.

Minulý pátek vykvetl Klon č. 1 (užší korunní lístky)A teď v úterý Klon č. 2 (okrouhlé korunní lístky)Velkou výzvou bylo nafocení tmavě fialové barvy květu pod LED osvětlením, nakonec byly fotografie nafoceny do RAW a následně barevné korekce byly provedeny ručně. Ačkoliv je pravděpodobné, že květ postupně trochu zesvětlá, jak je to většinou i u ostatních druhů tučnic, barva květů by měla zůstat velmi sytá.

Tučnice budou k vidění na dalším workshopu v Horákově (informace na www.sarracenia.cz), doufejme, že ještě pokvetou.